Valides aroostevaba terase tarnijatundub otsekohene - kuni surveanuma keevisõmblusel läheb midagi valesti, ravimipaak ei läbi tampooniproovi või ranniku fassaad hakkab 18 kuu pärast auke tõmbuma. Sel hetkel tekkis küsimus "Kas me kontrollisime oma tarnijat korralikult?" vastamine läheb väga kalliks.
Ülemaailmne roostevaba terase turg on suur ja killustatud. 2024. aasta seisuga ületas ülemaailmne roostevaba toorterase toodang 60 miljonit tonni aastas (Rahvusvaheline roostevaba terase foorum, ISSF 2024), Aasias, Euroopas ja Ameerikas tegutseb sadu teeninduskeskusi, kauplejaid ja tootjaid. Kvaliteedi ja jälgitavuse tavad erinevad tohutult - mitte ainult riigiti, vaid ka üksikute tarnijate vahel samas tööstuspargis.

See juhend tuvastab 12 konkreetset kontrollitavat hoiatusmärki, mis näitavad, et võimalik tarnija võib teie projekti ohutust, vastavust või toimivust ohustada. Iga punase lipu puhul selgitatakse tehnilist tausta, äririski ja praktilist testi, mida saate enne ostutellimuse esitamist rakendada.
Punane lipp nr 1:Veski katsearuannet (MTR) ei pakuta
Veskikatsearuanne (MTR) -, mida nimetatakse ka materjali katsearuandeks või sertifitseeritud veskikatsearuandeks (CMTR) - on roostevaba terase jälgitavuse alusdokument. See salvestab konkreetse materjali kuumuse (sulatuspartii) tegeliku keemilise koostise ja mehaaniliste katsete tulemused, mille on kontrollinud ja allkirjastanud tehase kvaliteediosakond.
Miks see on oluline:Ilma MTR-ita ei saa te kinnitada, et teie tellitud sulam on teie saadud sulam. Te ostate usalduse, mitte tõendite alusel. Reguleeritud tööstusharudes (surveanumad, farmaatsia, tuumaenergia, hapugaas) ei ole see ainult halb tava -, see on nõuetele vastavuse rikkumine.
Kuidas "Punane lipp" välja näeb:Tarnija ütleb, et "me ei paku MTR-e" või "MTR pole selle aktsia jaoks saadaval". Või pakuvad nad soojuse{1}}spetsiifilise dokumendi asemel üldist tootekirjeldust.
|
Dokument |
Mida See Sisaldab |
Nõutav |
|
Veski katsearuanne (MTR / CMTR) |
Tegelik soojuskeemia (massi%); mehaaniliste katsete tulemused (YS, UTS, pikenemine); soojusarv; standardne vastavusdeklaratsioon |
ASTM A480, EN 10204 tüüp 2.2 minimaalselt |
|
EN 10204 tüüp 3.1 sertifikaat |
Kogu MTR-i sisu PLUSS: tootja volitatud kvaliteedikontrolli allkirjastaja; märgitud toode/kogus; kõik tegeliku tarnitud soojusega tehtud katsed |
PED 2014/68/EL; kõige mainekamad ostjad; ASME UG-93 |
|
EN 10204 tüüp 3.2 sertifikaat |
Kogu 3.1 sisu PLUSS: ostja esindaja või sõltumatu kontrolliasutus (nt Bureau Veritas, TÜV, Lloyd's) ka-allkirjastatud |
Tuumaenergia (ASME N-tempel), ohutus-kriitilised rakendused, mõned PED Cat. III/IV |
Kuidas hea välja näeb:Tarnija lisab MTR-i ennetavalt pakkumise tegemise ajal. Dokumendis on näidatud kütte eriarv, kõigi elementide tegelik massiprotsentide keemia, katsetulemused ja tehase volitatud allkiri.
Punane lipp nr 2:Ebamäärane või puuduv sertifikaadi tüüp (EN 10204)
Paljud tarnijad väidavad, et nende tooted on "sertifitseeritud", täpsustamata, kas neil on 2.2 katsearuanne, 3.1 ülevaatuse sertifikaat või 3.2 tunnistaja sertifikaat. Need ei ole samaväärsed ning erinevus on juriidiliselt ja tehniliselt oluline.
Miks see on oluline:Kui määrate 3.1, kuid saate ainult 2.2, ei saa teie surveseade olla CE-märgisega PED 2014/68/EL alusel. Kui määrate tuumarakenduse jaoks 3.2 ja saate 3.1, on teil mittevastavus-. Vale sertifikaaditüübi aktsepteerimine on QA auditi leid, mis ootab juhtumist.
|
Sertifikaadi tüüp |
Välja antud |
Testi tunnistaja |
Minimaalne vastuvõetav |
|
2.1 |
Tootja |
Ei nõuta |
mitte-kriitilised kommertsrakendused; regulatiivset nõuet pole |
|
2.2 |
Tootja |
Sisemine QA |
Üldine struktuur; edasise sertifitseerimise aluseks |
|
3.1 |
Tootja kvaliteedikontrolli osakond (volitatud) |
Mill QA tunnistaja |
PED 2014/68/EL; ASME surveanumad; ravim/toit (GMP) |
|
3.2 |
Tootja + sõltumatu asutus või ostja esindaja |
Kolmandast{0}}osapoolest TPI tunnistaja |
tuumaenergia (ASME N); offshore kriitiline; kaitse |
Kuidas hea välja näeb:Teie RFQ ütleb selgesõnaliselt nõutava sertifikaadi tüübi (nt "EN 10204 3.1 nõutav; 3.2 saadaval nõudmisel"). Usaldusväärne tarnija kinnitab seda kirjalikult pakkumise etapis -, mitte pärast tarnimist.
Punane lipp nr 3:Kuumuse{0}}numbri jälgitavus füüsilisele tootele puudub
Jälgitavus tähendab, et on võimalik siduda projekti iga roostevaba terase tükk - iga plaat, leht, toru või liitmik - konkreetse tootmissoojuse (sulatuspartii) ja selle keemiat ja omadusi dokumenteeriva MTR-iga. Ilma selle lingita ei saa te defekti avastamisel tuvastada, milliseid komponente see mõjutab.
Miks see on oluline:Materjalide segamised{0}} on tavalisemad, kui tööstus tunnistab. TWI Ltd. (The Welding Institute) avaldatud 2019. aasta juhtumiuuringus dokumenteeriti roostevabast terasest silla komponendi rike, mis oli tingitud materjali asendamisest - standard 304, mis tarniti kindlaksmääratud 316L - asemel ja mida ei tuvastatud, kuna lõigatud tükkidel puudusid soojus-numbrimärgised (TWI Connect, 2019).
Kuidas "Punane lipp" välja näeb:Materjal saabub ilma trafaretsete soojusarvudeta või kimbud sisaldavad mitmest kuumusest saadud tükke, mis on omavahel segatud ilma eraldamiseta. Tarnija ei saa anda soojuse-numbrit-toote kaardistamise dokumendile-.
Kuidas hea välja näeb:Igal plaadil või lehel on püsivalt šableeritud (või elektroonselt söövitatud) soojusarv. Torude ja liitmike kimbud on märgistatud. Pakendinimekirjas kuvatakse soojuse number koos mõõtmete ja kogusega. MTR väljastatakse soojuse, mitte "tootevaliku" kohta.
Punane lipp nr 4:Keemiline koostis on loetletud ainult "standardi kohta" - Tegelikud väärtused puuduvad
"Keemiline koostis: ASTM A240 klass 316L" ei ütle teile midagi tegeliku saadud sulami kohta. See ainult ütleb teile, et tarnija on standardi olemasolust teadlik. Tegelikud väärtused on olulised, kuna sellised elemendid nagu nikkel, molübdeen ja süsinik varieeruvad standardvahemikus - ja need variatsioonid mõjutavad otseselt korrosioonivõimet.

Miks see on oluline:Klass 316L lubab Mo vahemikus 2,00% kuni 3,00%. 2,01% Mo juures on täppide moodustumise ekvivalent (PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N) märgatavalt madalam kui 2,99% Mo juures. Kloriidirohkes merekeskkonnas võib see erinevus määrata, kas aukude moodustumine algab 2. või 20. aastal.
|
Hinne |
Element |
Standardne min |
Standardne max |
PREN at Min |
PREN at Max |
PREN Δ |
|
316L |
Mo |
2.00% |
3.00% |
~24.0 |
~27.3 |
+3.3 punkti |
|
2205 |
Mo |
2.50% |
3.50% |
~33.3 |
~36.6 |
+3.3 punkti |
|
316L |
C |
- |
0.03% |
- |
Sensibiliseerimise oht |
↑ IGC risk max |
PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. Allikas: Sedriks, AJ, Roostevaba terase korrosioon, 2. väljaanne, Wiley (1996); ASTM A240/A240M-23.
Kuidas hea välja näeb:MTR loetleb kõigi elementide tegelikud massiprotsenti väärtused (nt C: 0,018%, Mn: 1,42%, Cr: 17,25%, Ni: 12,03%, Mo: 2,61%). See ei ole-ühegi insenerirakenduse puhul läbiräägitav.
Punane lipp nr 5:Hind rohkem kui 20% turuhinnast madalam
Hind on tarnijate vahel kõige lihtsam võrrelda ja kõige ohtlikum mõõdik üksinda tegutsemiseks. Roostevaba terase hinnad sõltuvad toorainekuludest - peamiselt Londoni metallibörsi (LME) nikli hinnast, millele lisanduvad kroomi, molübdeeni ja vanaraua hinnad. Kui hinnapakkumine langeb rohkem kui 20% alla valitseva turutaseme, peab miski seda lõhet seletama.
Miks see on oluline:Roostevaba terase kulusid ei saa märkimisväärselt{0}}vähendada "tõhususe" abil, mis ületab kitsa marginaali. 20%+ allahindlus annab märku ühest või mitmest järgmistest: (a) alandatud või valesti sertifitseeritud materjal, (b) materjal, mis on toodetud -kui-määratud keemilised tolerantsid, (c) võltsitud või võltsitud MTR-id, (d) materjal, mis ei läbinud teise ostja testimist ja mis suunati mujale (nt töödeldud, lahustamata (soojustöötlemata) materjali dupleksklassid).
|
Hinnatase |
Tõenäoline seletus |
Riski hindamine |
|
0–5% turust madalamal |
Konkurentsivõimeline hind; kokkulepitud tingimused; koha saadavus |
�� Tavaline - jätkake nõuetekohase hoolsusega |
|
5–15% turust madalamal |
Agressiivsed kaubandustingimused; aktsia müük-alla; piirkondlik ülepakkumine |
�� Uurige - sertifitseerimise ja mõõtmete kontrollimist |
|
15–20% turust madalamal |
Võimalik kvaliteediprobleem; kosmeetiliste defektidega materjal; erinevat tootmisviisi |
�� Ettevaatust - sõltumatu saadetise eelkontroll-kohustuslik |
|
>20% alla turu |
Nõuetele mittevastava materjali või dokumentatsiooniga seotud pettuse suur tõenäosus- |
�� Kõndige minema või nõudke täielikku -osapoole PMI-d + uuesti{2}}testimist ostja kulul |
LME Nikli võrdlushinnad on saadaval aadressil lme.com. Tüüpilised turuindeksid 316-liitriste plaatide (3 mm, 2B, ex-Hiina) jaoks: vaadake MEPS International Ltd. või CRU Groupi igakuiseid roostevaba terase indekseid.
Kuidas hea välja näeb:Usaldusväärne tarnija oskab oma hinnakujundust selgitada kulude-ülesehitusega: tooraine (NiLME + lisatasu), töötlemine, testimine ja marginaal. Kui nad ei saa või ei taha, käsitlege seda punase lipuna.
Punane lipp nr 6:Puudub dokumenteeritud ISO 9001 kvaliteedijuhtimissüsteem
ISO 9001 on rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteedijuhtimissüsteemide (QMS) raamistik. See ei garanteeri iseenesest toote kvaliteeti, kuid kehtestab süstemaatilised protsessid: sissetuleva materjali kontroll, tootmisprotsessi dokumenteerimine, mittevastavuse käsitlemine, parandusmeetmed ja klientide kaebuste lahendamine. Tarnija, kellel puudub ISO 9001 (või samaväärne dokumenteeritud QMS), töötab ilma turvavõrguta.
Miks see on oluline:Ilma kvaliteedisüsteemita sõltuvad kvaliteeditulemused täielikult töötajate individuaalsest hoolsusest -, mis on oma olemuselt ebajärjekindel. Kui midagi läheb valesti (ja suure-mahulise tootmise korral läheb lõpuks alati midagi valesti), ei ole dokumenteeritud parandusmeetmete protsessi, et vältida kordumist.
Kuidas "Punane lipp" välja näeb:Tarnija ütleb, et nad on "sertifikaadi saamisel" (alati). Või esitavad nad aegunud sertifikaadi (kontrollige kehtivuskuupäeva - ISO 9001 sertifikaadid aeguvad 3 aasta pärast ja nõuavad igal aastal järelevalveauditeid). Või ei hõlma sertifikaadi ulatus ostetavat toodet.
Kuidas hea välja näeb:Kehtiv, kehtiv ISO 9001:2015 sertifikaat. Sertifikaadi ulatus hõlmab selgesõnaliselt "roostevabast terasest ja legeeritud toodete töötlemist ja turustamist" (või samaväärset). Kolmas-osapoole sertifitseerimisasutus on tunnustatud akrediteerimisasutuse liige (UKAS, DAkkS, CNCA jne). Küsige värskeima järelevalveauditi aruande kokkuvõtet.
Punane lipp nr 7:Kirjutamisel ei saa mõõtmete tolerantse kinnitada
Roostevabast terasest lehed, plaadid ja torud on toodetud vastavalt mõõtmete tolerantsi standarditele - ASTM A480/A480M lamedate toodete jaoks, ASTM A999 torude jaoks, EN 10029/10258/10259 Euroopa -spetsiifiliste lehtede jaoks. Need tolerantsid reguleerivad paksuse ühtlust, laiust, pikkust, tasasust ja ruudukujulisust. Kui tarnija ei saa kirjalikult kinnitada, et tema tooted vastavad kindlale tolerantsiklassile, tähendab see tavaliselt, et ta ei mõõda või ei mõõda usaldusväärselt.
Miks see on oluline:316L plaadil, mille paksus on 6 mm ja mille ASTM A480 paksuse tolerants on ±0,46 mm (selle laiuse/paksusklassi jaoks), mis tarnitakse tegelikult 5,4 mm, on seinapaksuse puudujääk 10%. 6 mm seinaga surveanuma puhul rikub see ASME VIII konstruktsioonipõhimõtteid ja on põhjus tagasilükkamiseks - või, mis veelgi hullem, väljatõrge.
|
Toode |
Reguleeriv sallivusstandard |
Põhitolerantsi parameetrid |
|
Leht / plaat (ASTM) |
ASTM A480/A480M Tabel A2.1 |
Paksus ±0,05–0,38mm (muutub olenevalt nimipaksusest ja laiusest); tasasus Vähem kui 6 mm/m või sellega võrdne |
|
Leht / plaat (EN) |
EN 10029 (HR-plaat); EN 10259 (CR-riba/leht) |
A-klass (tihedamad) või B-klass; kumerus Vähem kui 3 mm/m; paksus tol. laua kohta |
|
Õmblusteta toru (ASTM) |
ASTM A999/A999M |
OD kuni: ±0,79 mm (NPS vähem kui 1,5" või sellega võrdne); seina paksus: -12,5% / +piirang puudub |
|
Keevitatud toru (ASTM) |
ASTM A999/A999M |
OD tol: ±0,79 mm; seina tol: ±10% nimiväärtusest |
Allikas: ASTM A480/A480M-23; ASTM A999/A999M-23; EN 10029:2010; EN 10259:1997.
Kuidas hea välja näeb:Iga kütte/partii kohta esitatakse mõõtmete ülevaatuse aruanne (mõõtmete katsesertifikaat), mis näitab tegelikku mõõdetud paksust, laiust ja pikkust mitmes punktis. Tarnija saab määrata, millisele tolerantsiklassile ta tarnib, ja kinnitada seda tellimuse kinnituses.
Punane lipp nr 8:Pinna viimistlus on vale{0}}või ebaühtlane
Pinnaviimistlus on funktsionaalne spetsifikatsioon, mitte ainult esteetika. Farmaatsia- ja toidurakendustes määrab pinnakaredus (Ra) biokile adhesiooniriski. Krüogeensetes rakendustes mõjutab pinna seisund väsimust. Arhitektuurirakendustes tekitab ühe projekti viimistluse ebaühtlus nähtava värviriba.
Kuidas "Punane lipp" välja näeb:Tarnija kirjeldab oma toodet kui "2B viimistlust", kuid ei saa pakkuda profilomeetri Ra mõõtmist. Või on proovidel ilmsed suundlihvimisjäljed, mis on vastuolus ühtlase 2B naha läbimisega. Või erinevad samas järjekorras olevad plaadid näitavad märgatavalt erinevat peegeldusvõimet.
|
Lõpeta |
ET / ASTM tähistus |
Ra sihtmärk (µm) |
Funktsionaalne nõue |
Katsemeetod |
|
2B |
ASTM No.2B / EN 2B |
0.1–0.5 |
Üldine fab; keevitatavus; korrosioonikindlus |
Profilomeeter ISO 4287 järgi |
|
BA (2R) |
ASTM BA / EN 2R |
< 0.1 |
Pharma, toidu{0}}kontakt; maksimaalne passiivse kihi tihedus |
Profilomeeter; ASTM A380 passivatsioonikontroll |
|
Nr.4 |
ASTM nr 4 / EN 1G |
0.2–0.5 |
Hügieen; sisearhitektuur; köögid |
Profilomeeter; visuaalne teravilja suuna kontroll |
|
Elektropoleeritud |
ASTM B912 |
< 0.4 |
Steriilne farmaatsia; WFI; biotehnoloogia (ASME BPE-SF4) |
Profilomeeter; ESCA (Cr/Fe suhe 1,5 või suurem) |
Allikas: EN 10088-2:2014 tabel 4; ASTM A480/A480M-23 (viimistluse määratlused); ASTM B912-02 (2018); SSINA roostevabast terasest viimistlusmaterjalide juhend 2023.
Kuidas hea välja näeb:Tarnija võib esitada profilomeetri{0}}mõõdetud Ra-sertifikaadi. Näidistükid esitatakse viimistluse kinnitamiseks enne hulgitellimust. Viimistletud kinnituskirje on viidatud tarnedokumentatsioonile.
Punane lipp nr 9:Puuduvad sisemise-testimise võimalused ega kolmanda osapoole kvaliteedikontroll
Usaldusväärne roostevaba terase tarnija - olenemata sellest, kas tehas, teeninduskeskus või tootja - peaks suutma läbi viia või korraldada: positiivse materjali identifitseerimise (PMI/XRF), mõõtmete kontrolli, tõmbe- ja kõvaduse testimise ning vähemalt visuaalse/pinnakontrolli dokumenteeritud protseduurini. Kui ükski neist võimalustest puudub, tuginete tehase enda paberimajandusele, ilma et tarneahelas poleks sõltumatut kontrollietappi.
Miks see on oluline:Röntgenfluorestsentsi (XRF) kasutav PMI (positiivne materjali identifitseerimine) suudab tuvastada materjali asendamise -, näiteks 304, mis tarnitakse 316L - asemel vähem kui 30 sekundiga. Tarnija, kes ei oma XRF-püstolit või kellel ei ole saadetise eelkontrolliks{7}}pääsu XRF-püstolile, seab oma kliendid asendusriski.
|
Test / Kontrolli |
meetod |
Mida see tuvastab |
Tööstuse standard |
|
Positiivse materjali ID (PMI) |
XRF-püstol (käeshoitav spektromeeter) |
Hinde asendamine; vale sulam; võltsitud MTR |
ASME PCC-2; API 578 |
|
Kõvaduse testimine |
Rockwell HRC / Brinell HBW |
Temperatuuri seisund; kuumtöötluse väljajätmine; PH klassi vananemisseisund |
ASTM A370; NACE MR0175 |
|
Mõõtmete ülevaatus |
Kalibreeritud nihikud / ultraheli paksusmõõtur |
Seinte hõrenemine; tolerantsi mittevastavus- |
ASTM A480; EN 10029 |
|
Tõmbekatse |
Universaalne testimismasin (UTM) |
Ebapiisav tugevus; vale kuumtöötlus |
ASTM A370; EN ISO 6892-1 |
|
IGC test (teradevaheline korrosioon) |
ASTM A262 praktika A või E |
Sensibiliseerimine pärast keevitamist (eriti . 304, 316, mitte-stabiliseeritud) |
ASTM A262-15 (2021) |
|
Ultraheli / pöörisvoolu NDT |
TÜ ASTM A578 järgi; ET ASTM E309 järgi |
Sisemised laminaadid; pinna õmblused; kandmised |
ASTM A578; ASTM E309 |
Allikas: ASTM A370-23; ASTM A262-15 (2021); ASTM A578/A578M-17; API 578 (3. väljaanne, 2021); ASME PCC-2-2022.
Kuidas hea välja näeb:Tarnija rajatises on vähemalt: kalibreeritud XRF-püstol, kõvaduse tester ja kalibreeritud mõõteriistad. Kriitiliste rakenduste puhul peaks neil olema võimalik korraldada või sõlmida akrediteeritud laboritega tõmbekatseid, IGC-teste ja NDT-d.
Punane lipp nr 10:Põiklevad või valed vastused tehnilistele küsimustele
Metallurgia pole lihtne, kuid pädev roostevaba terase tarnija tehniline meeskond peaks suutma põhiküsimustele kõhklemata õigesti vastata. Põiklemine, ümbersuunamine või faktiliselt valed vastused on otsene näitaja tehnilisest sügavusest - ja selle puudumisest.
Miks see on oluline:Tarnijat, kes ei suuda selgitada, miks keevitatud konstruktsioonide puhul eelistatakse 316L 316-le, või kes ajab dupleks- ja martensiitsed klassid segamini, ei saa usaldada võimaliku materjali mittevastavuse märgistamist ega muret, kui teie spetsifikatsioon sisaldab viga.
|
Testi küsimus |
Õige vastus (lühike) |
Punalipuline vastus |
|
"Miks on keevitatud anumate puhul 316L parem kui 316?" |
316L-l on 0,03% C või alla selle, vältides keevitamise ajal karbiidi sadenemist (sensibiliseerimist) tera piiridel . 316 (vähem kui 0,08% C) ohustab teradevahelist korrosiooni HAZis, kui mitte PWHT. |
"Nad on põhimõtteliselt samad" |
|
"Mis on 2205 dupleksi PREN?" |
~34 (Cr 22% + 3.3×Mo 3,1% + 16×N 0,17% ≈ 34,1). Kõik väärtused vahemikus 32–36 koos selgitusega on vastuvõetavad. |
"I'll need to check" with no follow-up, or >40 (see on 2507) |
|
"Milline on roostevaba terase 321 maksimaalne töötemperatuur?" |
Pidev teenindus ~900 kraadini ; katkendlik kuni ~870 kraadi . Ti stabiliseerimine hoiab ära sensibiliseerimise. Üle 870 kraadi suureneb sigma{5}}faasi risk. |
"Sama mis 304, umbes 800 kraadi" |
|
"Kas teie 316L vastab NACE MR0175 nõuetele?" |
316L (S31603) on loetletud standardi ISO 15156-3 lisa A tabelis A.1, et kasutada kõvadust, mille kõvadus on 22 HRC või väiksem. Peab kinnitama kõvadust MTR-il. |
"Jah, kõik meie tooted vastavad" (täpsustus puudub) |
Õiged vastused: ASTM A240/A240M-23; NACE MR0175/ISO 15156-3:2020; Outokumpu korrosiooni käsiraamat 11. väljaanne. (2015).
Kuidas hea välja näeb:Tehnilistele küsimustele vastatakse konkreetsete viidetega standarditele, arvväärtustele ja tingimustele. Müügimeeskond kas teab vastust või pöördub kiiresti kvalifitseeritud metallurgi poole. Usaldusväärne tarnija tervitab tehnilisi väljakutseid -, mis eristuvad asjatundlikkuse kaudu.
Punane lipp nr 11:Puuduvad kontrollitavad projektiviited ega juhtumiuuringud
Väide "me varustame nafta- ja gaasitööstust" ei maksa midagi. Projekti nime, taotluse, hinde ja kontaktisiku sisestamine, kes saab seda kontrollida, on täiesti erinev küsimus. Suure-panusega hangete puhul on viitekontroll standardne hoolsus-etapp, mida mainekad tarnijad ootavad ja tervitavad.
Miks see on oluline:Tarnijat, kes on tõeliselt teenindanud nõudlikku sektorit (offshore-, farmaatsia-, tuuma-, surveseadmed), on kontrollinud nende klientide hanke- ja kvaliteedisüsteemid. See saavutus näitab tõelist võimekust. Tarnija, kes ei suuda pärast äriaastaid - viiteid koostada -, pole nõudlikke rakendusi teenindanud või on neid halvasti teenindanud.
Kuidas "Punane lipp" välja näeb:Tarnija pakub ettevõtte logosid ilma projekti spetsiifikata. Kõik viited on madala-kriitilisusega sektoritest (ehitus, tarbekaubad). Või: "Meie kliendid eelistavad konfidentsiaalsust" kõigi viidete puhul, iga kord.
Kuidas hea välja näeb:Tarnija pakub teie sektoris rohkem kui 3 kontrollitavat viidet: projekti nimi (või vähemalt riik + taotluse tüüp + ligikaudne aasta), pakutav hinne, maht ja kontaktisik. Esimese suurema tellimuse puhul tuleks pakkuda ja julgustada tehase auditikülastust.
Punane lipp nr 12:Soovimatus aktsepteerida{0}}kolmanda osapoole kontrolli (TPI)
Kolmanda osapoole{0}}kontroll on tavapärane vahend suure-väärtusega metallihanke puhul. TPI ettevõtted (Bureau Veritas, SGS, Intertek, TÜV, Lloyd's Register) on ostja poolt kaasatud selleks, et kontrollida tarnija juures enne saatmist, et materjal vastab spetsifikatsioonidele. Tarnijal, kes vaidlustab TPI-le - midagi muud peale mõistliku ajakava kooskõlastamise -, on midagi varjata.
Miks see on oluline:TPI pakub sõltumatut auditit: identiteedi (PMI/XRF), mõõtmete, koguse, pinnaseisundi, dokumentatsiooni (MTR-id, sertifikaadid), pakkimise/märgistamise ja tarneseisundi kohta. Rahvusvaheliste saadetiste puhul, mille{1}}tarnejärgne tagasilükkamine on kulukas, on TPI ostjale kõige suurem{2}}investeeringutasuvuse kvaliteedi tagamise investeering.
Kuidas "Punane lipp" välja näeb:Tarnija ütleb: "Me ei luba klientide inspektoreid kohapeal." Või: "TPI pole vajalik, sest meil on ISO 9001." Või: "See pikendab tarneaega 8 nädala võrra" (kui enamiku tavatellimuste TPI võtab aega 1–2 päeva). Või tsiteerivad nad TPI koordineerimise eest ebaproportsionaalselt kõrget tasu.
Kuidas hea välja näeb:Tarnijal on TPI majutamiseks püsiprotseduur. Nad võivad nimetada TPI ettevõtteid, kellega nad on varem koostööd teinud. Nad väljastavad materjali valmisoleku teatise (MRN) -, teavitades ostjat ametlikult, et materjal on kontrollimiseks valmis - standardse sammuna enne saatmist.
Tarnija hindamise tulemuskaart
Kasutage järgmist tulemuskaarti, et hinnata potentsiaalset tarnijat ülaltoodud 12 dimensioonis. Hinda iga üksust 1–5, kus 1=suur probleem / nõue ei ole täidetud ja 5=on täielikult täidetud / ületab ootusi.
Hindamisjuhis: suurem või võrdne 50/60=Heakskiidetud tarnija (jätke tellimusega edasi). 35–49=Tingimuslik heakskiit (lahendage konkreetsed lüngad enne ostutellimust). < 35=Diskvalifitseeritud, kuni kõik kriitilised elemendid on lahendatud.
|
# |
Hindamiskriteerium |
Kaal |
Tulemus (1–5) |
Kaalutud skoor |
Märkmed |
|
1 |
MTR / CMTR on ette nähtud igaks soojuseks |
×2 |
___ |
___ |
|
|
2 |
EN 10204 sertifikaadi tüüp vastab nõuetele |
×2 |
___ |
___ |
|
|
3 |
Iga tüki soojusarvu jälgitavus |
×2 |
___ |
___ |
|
|
4 |
Tegelikud keemilised väärtused MTR-is (mitte "stdd" kohta) |
×2 |
___ |
___ |
|
|
5 |
Hind jääb 15% piiresse kehtivast turukursist |
×1 |
___ |
___ |
|
|
6 |
Kehtiv ISO 9001:2015 sertifikaat (praegune, -ulatus) |
×2 |
___ |
___ |
|
|
7 |
Mõõtude tolerantsid kinnitatud kirjalikult |
×1 |
___ |
___ |
|
|
8 |
Pinnaviimistlus kinnitatud Ra mõõtmisega |
×1 |
___ |
___ |
|
|
9 |
PMI / XRF ja mõõtmete kontrollimise võimalus |
×2 |
___ |
___ |
|
|
10 |
Tehnilistele küsimustele vastati täpselt |
×1 |
___ |
___ |
|
|
11 |
Rohkem kui 3 kontrollitavat viidet asjaomases sektoris või sellega võrdne |
×1 |
___ |
___ |
|
|
12 |
TPI juurdepääs aktsepteeritud ilma vastuväideteta |
×2 |
___ |
___ |
|
|
KAALUSTATUD SKORE KOGU (max=60) |
___ / 60 |
Tõlgendamine: iga ×2 kriteeriumi kaalutakse kahekordselt, kuna see mõjutab otseselt materjali terviklikkust, vastavust või ohutust. Neli või enam kriitilist (��) märki=automaatne diskvalifitseerimine, kuni tarnija võtab parandusmeetmeid.
Mis juhtub, kui ignoreerite punaseid lippe

Stsenaarium A: "Sertifitseeritud" plaat, mida polnud (naftakeemia, Kagu-Aasia)
Malaisia naftakeemiaterminali hoiupaaki valmistav töövõtja hankis 316-liitrise plaadi võõralt turustajalt, kes noteeris 18% turuhinnast madalamal. MTR-id esitati -, kuid inseneriülevaate meeskond märkas hiljem, et paberitöödel olevad soojusarvud ei ühtinud plaatidel šablooniga. XRF-testid näitasid, et kaheteistkümnest plaadist neli olid tegelikult 304, mitte 316L.
Asenduse avastamise ajal oli valmistamine 70% valmis. Kõik 304 plaatide keevisõmblused tuli välja lõigata, uuesti-sertifitseerida ja välja vahetada. Ümbertöötamise kogumaksumus ületas esialgse materjali kokkuhoiu 14 korda. Lisaks viibis projekti lõpetamine 11 nädalat, mis tõi kaasa leppetrahvi.
Punased lipud jäid vahele:#1 (MTR-i mittevastavust ei tuvastatud), #3 (soojus-numbrit ei kontrollita kauba vastuvõtmisel), #5 (18% madalam-turuhinnast), #9 (PMI kättesaamisel puudub).
Stsenaarium B: 316L kadunud "L" (Pharmaceutical, Iirimaa)
Iirimaa farmaatsiaseadmete tootja tellis kohalikult turustajalt WFI salvestussüsteemi jaoks 316L roostevaba teraslehe. Turustaja varu oli valdavalt 316 liitrit, kuid sisaldas mitmeid standardse 316 pooli (C vähem kui 0,08%), mida oli hoitud ilma selge eraldamiseta. Pakutud MTR oli 316 liitrit, kuid saadetud materjal oli 316.
WFI süsteem läbis esialgse komisjoni testimise. Pärast 8-kuulist steriliseerimistsüklit tuvastas FDA inspektsioon kahe anuma keevisõmbluse kuumusest mõjutatud tsoonides teradevahelise korrosiooni - klassikaline sensibiliseerimismuster mitte-L-klasside jaoks. Mõlemad laevad vajasid väljavahetamist. Regulatiivsed järeldused lükkasid saidi toote turuletoomise 6 kuu võrra edasi ning selle äriline mõju on hinnanguliselt 4,2 miljonit eurot.
Punased lipud jäid vahele:#1 (MTR sobis vale materjaliga), #3 (üksikute mähiste soojus-numbri kontroll puudub), #9 (kauba vastuvõtmisel puudub PMI), #8 (keevispinna{5}}järgne kontroll puudub).
Stsenaarium C: viimistlus, mis polnud (arhitektuurne, AÜE)
Suur segakasutusega-arendus Dubais määras 316 roostevabast terasest lehte, peegelviimistlusega nr 8, liftikabiinide sisemusse 12 tornis. Võitnud tarnija - valis välja peamiselt hinna - järgi, pakkus materjali, mis vastas keemilise koostise nõuetele, kuid tarnis viimistluse Ra väärtused keskmiselt 0,12–0,18 µm (harjatud nr 4 viimistluse puhul vastuvõetav, kuid peegli nr 8 puhul nõutav Ra < 0,05 µm). See avastati alles pärast torni 1 paigaldamist, kui klient kaebas nähtavate triipude ja tõelise peegli peegelduse puudumise üle.
Kaheksa torn{0}}kabiini väärtuses paneele lükati tagasi ja need tuli uuesti-tarnida. Eemaldamise,-tarnimise ja uuesti-paigaldamise maksumus oli kolm korda suurem kui esialgse materjali tellimuse väärtus.
Punased lipud jäid vahele:#5 (hind madalam turuhinnast), #8 (Ra mõõtmine või näidise kinnitamine puudub), #11 (puuduvad viited arhitektuursete kõrgete spetsifikatsioonidega töödes).
Korduma kippuvad küsimused
K1: Mis on kõige olulisem dokument, mida roostevaba terase tarnijalt küsida?
Kuum{0}}spetsiifiline veskikatsearuanne (MTR), mida nimetatakse ka sertifitseeritud veski testimise aruandeks (CMTR). See peab näitama: (a) tegelikku soojusarvu, mis on jälgitav füüsikalise tooteni, (b) tegelikud massiprotsendi väärtused kõigi keemiliste elementide jaoks (mitte ainult "ASTM A240 järgi") ja (c) mehaaniliste katsete tulemused (voolavustugevus, tõmbetugevus, pikenemine). Ilma kehtiva MTR-ita ei saa materjali identiteeti kontrollida ja ükski usaldusväärne kvaliteedi tagamise protsess ei saa toimida.
Q2: Kuidas ma saan tuvastada võltsitud veski testimise aruannet?
Mitu praktilist kontrolli: (1) Kontrollige MTR-ile prinditud kuumuse numbrit võrreldes füüsilisele tootele šablooni või templiga märgitud kuumuse numbriga -, need peavad täpselt ühtima. 2) kontrollima, et MTR-i keemiline koostis oleks kooskõlas selle klassi tavapärase tootmise kõikumisega; kahtlaselt "ümmargused" numbrid (Ni: 10,00%, Mo: 2,00%) võivad näidata, et andmeid on muudetud. (3) Tehke materjalil PMI/XRF ja võrrelge näitu MTR-i keemiaga -, kui Ni on 8,1%, kuid MTR ütleb 10,3%, üks neist on vale. (4) Suure -panusega tellimuste puhul pöörduge akrediteeritud laborisse, et{14}} soojuskeemia iseseisvalt uuesti testida.
Q3: Kas ISO 9001 sertifikaat on roostevaba terase kvaliteedi tagamiseks piisav?
Ei. ISO 9001 tõendab, et kvaliteedijuhtimissüsteem on paigas - dokumenteeritud protsesside, auditite ja parandusmeetmete raamistik. See ei sertifitseeri toodet ennast. Tarnija võib olla ISO 9001 sertifikaadiga ja tarnida siiski mittevastavat materjali, kui tema protsessid on halvasti rakendatud või sissetuleva materjali kontroll on ebapiisav. ISO 9001 vähendab (kuid ei välista) kvaliteediriski. Seda tuleks pidada heakskiitmise vajalikuks, kuid mitte piisavaks tingimuseks.
4. küsimus: millal peaksin nõudma EN 10204 tüüp 3.2 3.1 asemel?
EN 10204 tüüp 3.2 (sõltumatu asutuse või ostja esindaja poolt allkirjastatud) on nõutav: (a) tuumarakendustes ASME N-templi või RCC-M alusel; b) III või IV kategooria surveseadmed vastavalt direktiivile 2014/68/EL, kui teavitatud asutus seda määrab; c) kaitse- või kosmoserakendused vastavalt programmi erinõuetele; d) mis tahes rakendus, mille puhul ostja on oma ostuspetsifikatsioonis sõnaselgelt määranud punkti 3.2. Enamiku kaubanduslike, toidu-, farmaatsia- ning nafta- ja gaasirakenduste jaoks piisab EN 10204 3.1 --st, kuid kinnitage alati oma kohaldatav regulatiivne või disainistandard.
K5: Kuidas kontrollida, kas tarnija ISO 9001 sertifikaat on ehtne ja ajakohane?
(1) Kontrollige sertifikaadi aegumiskuupäeva - ISO 9001 sertifikaadid kehtivad 3 aastat koos iga-aastaste järelevalveaudititega. (2) Kontrollige sertifitseerimisasutuse akrediteeringut: Ühendkuningriigis (UKAS), Saksamaal (DAkkS), USA-s (ANAB), Hiinas (CNAS). Iga akrediteerimisasutus peab avalikku veebipõhist sertifitseeritud organisatsioonide registrit. (3) Kontrollige, kas sertifikaadi ulatus hõlmab selgesõnaliselt ostetavat toodet - "roostevabast terasest lehttoodete tootmine ja tarnimine" on spetsiifiline; "inseneritöö ja tarnimine" on ebamäärane. (4) Taotlege viimast järelevalveauditi lõpparuannet.
K6: Mis on PMI testimine ja miks see on oluline?
PMI (Positive Material Identification) on käeshoitava XRF (röntgenikiirguse fluorestsents) spektromeetri kasutamine, et mõõta metalliproovi keemilist koostist mitte-purustavalt vähem kui 60 sekundiga. PMI tuvastab materjali asendamise kauba vastuvõtmise kohas -, tuvastades näiteks, kas 316L asemel on tarnitud 304 või kas duplekssulam on tegelikult standardne austeniit.
Vastavalt API 578 (3. väljaanne, 2021) on PMI programmid soovitatavad kõigi ohtlikke vedelikke sisaldavate protsessitorusüsteemide sulamikomponentide jaoks. Instrument maksab 25 000–50 000 dollarit; üksikute projektide jaoks on võimalik rentida spetsialiseeritud firmadelt.
