Inconel 600 vs Inconel 601: milline oksüdatsiooni{2}}kindel sulam teie ahju jaoks?

Jun 09, 2026

Jäta sõnum

Inconel 600 (UNS N06600) ja Inconel 601 (UNS N06601) on kaks kõige laialdasemalt määratletud nikli -kroomisulamit kõrgel temperatuuril{5}}oksüdeerimiseks. Ahju komponentide, kuumtöötlemisseadmete, kiirgustorude ja termilise{10}}töötlusseadmete määramisel võrreldakse neid sageli pea-peaga-. Mõlemad on toodetud ASTM B168 (plaat/leht) ja B167 (toru/toru) järgi ning mõlemad on ASME BPVC II jaotises.

 

Inconel 600 vs Inconel 601

 

Pealtnäha tunduvad need sulamid sarnased. Kaevake sügavamale ja ilmneb selge jõudluse piir: ligikaudu 900 kraadi pidev (850 kraadi tsükliline). Sellest künnisest allpool toimib IN600 suurepäraselt ja võib pakkuda piirkulude kokkuhoidu. Peale selle loob IN601 alumiiniumlisand põhimõtteliselt erineva - ja suurepärase - oksüdatsioonimehhanismi, mis õigustab valikut peaaegu igas kõrgel-temperatuuri ahjurakenduses.

 

VÕTME LEIDMINE

Inconel 601 on eelistatud sulam mis tahes ahjus, mis töötab üle 900 kraadi, eriti termilise tsükli korral. Selle alumiiniumist -tuletatud Al2O3 (alumiiniumoksiid) skaala on stabiilsem, paremini kleepuv ja iseparanevad - omadused, mida Inconel 600 kroomi (Cr2O3) skaala äärmuslikel temperatuuridel ei suuda võrrelda. Inconel 600 jääb õigeks valikuks madalamal-temperatuuril pideva töö, halogeeni-sisaldavate keskkondade, söövitava keemilise töötlemise ja tuumaaurugeneraatori torude jaoks.

 

Mis need sulamid on?

 

Inconel 600 (UNS N06600)

 

Inconel 600on suure niklisisaldusega (vähemalt 72%) ja 14–17% kroomi nikli{0}}kroomisulam. See oli üks varasemaid kaubanduslikult toodetud niklisulamid, mis pärineb 1930. aastatest, ja on üks enimkasutatud kõrgtemperatuurilisi{6}}sulameid maailmas. Selle korrosioonikindlus põhineb kroomoksiidi (Cr2O3) passiivsel kilel, mis moodustub spontaanselt üle ~400 kraadi ja pakub kaitset oksüdatsiooni, enamiku hapete ja leeliselise keskkonna eest.

 

Inconel 600 on traditsiooniline valik: kuumtöötlemisseadmed alla ~900 kraadi, söövitusaurustid, tuumaaurugeneraatori torud (ajalooliselt), keemilise töötlemise torud halogeeni-sisaldades ja laias valikus ahju riistvara mõõdukatel temperatuuridel.

 

UNS number:N06600 | Üldnimed:Inconel 600, sulam 600, Nicrofer 7216, Chronin 600

 

Peamised standardid:ASTM B168 (plaat), B167 (toru), B166 (varras/traat), B163 (torud); ASME SB-168, SB-167, SB-163

 

Inconel 601 (UNS N06601)

 

Inconel 601on nikkel{0}}kroom-alumiiniumisulam, mida IN600-st eristab kaks peamist modifikatsiooni: kroomi sisaldust suurendatakse 21–25% (vs 14–17% IN600 puhul) ja alumiiniumi lisatakse 1,0–1,7%. See näiliselt väike alumiiniumlisand on muutlik. Temperatuuridel üle 800–900 kraadi difundeerub alumiinium selektiivselt sulami pinnale ja moodustab tiheda, kleepuva alumiiniumoksiidi (Al2O3) kihi, mis on äärmuslikel temperatuuridel oluliselt stabiilsem ja termodünaamiliselt vastupidavam kui kroom.

 

Inconel 601 on eelistatud valik: ahju kiirgustorud, üle 900-kraadise pideva ja perioodilise lõõmutamise ahju osad, kõvajoodisega kinnitusdetailid, jääk-soojuse-tagastusülekuumendid ja mis tahes termilise töötlemise seadmed, mis alluvad agressiivsele termilisele tsüklile.

 

UNS number:N06601 | Üldnimed:Inconel 601, sulam 601, Nicrofer 6023 H, Chronin 601

 

Peamised standardid:ASTM B168 (plaat), B167 (toru), B166 (latt/traat); AMS 5715 (aerospace leht/riba/plaat); ASME SB-168, SB-167

 

Keemiline koostis

 

Allolev tabel esitab ASTM{0}}määratletud koostise vahemikud. Nende erinevuste mõistmine on aluseks sulamite kõigi toimivuserinevuste mõistmisele.

 

Element

IN600 min (%)

IN600 max (%)

IN601 min (%)

IN601 max (%)

Funktsionaalne roll

Nikkel (Ni)

72,0 min

-

58,0 min

63,0 max

Korrosiooni alus, stabiilsus

Kroom (Cr)

14.0

17.0

21.0

25.0

Oksiidkatlakivi moodustaja

raud (Fe)

6.0

10.0

Tasakaal

Tasakaal

Kulude vähendamine, struktuur

Alumiinium (Al)

-

-

1.0

1.7

Al2O3 skaala, IN601 võtmeelement

Süsinik (C)

-

0,15 max

-

0,10 max

Karbiidi sademed

Mangaan (Mn)

-

1,0 max

-

1,0 max

Deoksüdeerija

Räni (Si)

-

0,50 max

-

0,50 max

Oksüdatsioonikindlus

Väävel (S)

-

0,015 max

-

0,015 max

Kuum-plastilisus (minimeerimine)

Vask (Cu)

-

0,50 max

-

-

Väike lisand

 

Kõrge{0}}temperatuuriline oksüdatsioonijõudlus

 

Oksüdatsioonikindlus on ahjusulami valimisel peamine toimivuskriteerium. Allolev tabel võrdleb käitumist tööstuslike ahjude ja termilise töötlemise seadmete jaoks kogu kasutustemperatuuri vahemikus.

 

High-Temperature Oxidation Performance

 

Temperatuurivahemik

IN600 jõudlus

IN601 jõudlus

Katsemeetod

Võtmevaatlus

Kuni 600 kraadi

Suurepärane

Suurepärane

ASTM B168 tsükliline

Mõlemad sulamid on täielikult kaitsvad; minimaalne skaleerimine

600-900 kraadi

Väga hea

Suurepärane

ASTM B168 pidev

IN601 Al2O3 skaala vormid, IN600 Cr2O3 domineeriv

900-1100 kraadi

Hea (Cr2O3, lõhenemisoht)

Suurepärane (Al2O3 stabiilne)

ASTM B168 / ISO 21608

IN601 otsustavalt parem; IN600 skaleerimine suureneb

1100-1200 kraadi

Piiratud (laigunemine tõenäoline)

Väga hea (Al2O3 püsib)

ASTM B{0}} kraadi test

IN601 eelistatud; IN600 ei soovitata üle 1100 kraadi

Üle 1200 kraadi

Ei soovita

Vastuvõetav (lühike säritus)

ASM-i käsiraamat, kd{0}}A

Kaaluge suuremate Al/RE lisanditega sulameid

Tsükliline küte/jahutus

Mõõdukas (skaala laigud)

Suurepärane (Al2O3 adhesioon)

ASTM G54 termotsükkel

IN601 Al2O3 katlakivi nakkub termilise tsükliga paremini

 

Oksiidskaala mehhanismi mõistmine

 

Mõelge oksiidikatlale kui sulami kaitsvale nahale. Kroom (Cr2O3) on nagu tavaline nahk - suhteliselt sitke, kuid korduval painutamisel (termiline tsükkel) kaldub lõhenema ja kooruma. Alumiiniumoksiid (Al2O3) on rohkem nagu armkude - paksem, tihedam, mõnes mõttes vähem elastne, kuid palju vastupidavam selle kaitstud pinnalt eemaldumisele.

 

Iga kord, kui ahi soojeneb ja jahtub, paisub sulam ja selle skaala veidi erineva kiirusega. See korduv pinge põhjustab katlakivi lõhenemist -, katlakivi praguneb ja ketendub, jättes värske sulami oksüdatsiooni. IN601 alumiiniumoksiidi skaala on sulamist substraadiga paremini seotud (osaliselt tänu difusioonibarjäärina toimivale alumiiniumi-rikkale alam-kihile) ja kannatab seetõttu enne rikke läbimist üle palju rohkem soojustsükleid.

 

Mehaaniliste omaduste võrdlus

 

Kuigi enamiku ahjurakenduste puhul määrab valikuotsuse oksüdatsioonikindlus, on mehaaniline terviklikkus töötemperatuuril sama kriitiline -, eriti konstruktsioonikomponentide, nagu korvid, kandikud, kinnitusdetailid ja kiirgustorud.

 

Kinnisvara

Inconel 600

Inconel 601

Spetsifikatsioon / allikas

Tõmbetugevus (min)

550 MPa (80 ksi)

600 MPa (87 ksi)

ASTM B168 / B167

Saagistugevus 0,2% (min)

240 MPa (35 ksi)

275 MPa (40 ksi)

ASTM B168 / B167

Pikendus (min)

30%

30%

ASTM B168 / B167

Kõvadus (Brinell, tüüpiline)

~120–170 HB

~130–185 HB

ASTM E10

Tihedus

8,47 g/cm3

8,06 g/cm3

Tootja andmelehed

Sulamisvahemik

1354–1413 kraadi

1301–1363 kraadi

ASM sulamite andmebaas

Elastsusmoodul (20 kraadi)

207 GPa

207 GPa

ASTM E111

Soojuspaisumine (20-1000 kraadi)

15,1 µm/m· kraad (keskm.)

15,2 µm/m· kraad (keskm.)

Spetsiaalsete metallide andmeleht

Maksimaalne pidev hooldustemp

~1100 kraadi

~1200 kraadi

ASME BPVC Sec. VIII / SB-168

Max tsükliline teenindustemp

~1000 kraadi

~1150 kraadi

Spetsiaalsed metallid; ASTM B168

 

Tugevus temperatuuril

 

Toatemperatuuril on IN601 minimaalne tõmbe- ja voolavuspiir veidi kõrgem kui IN600 -, mille eeliseks on nioobiumi-vaba sadenemine ja kroomi tahke -lahuse tugevdamine. Olulisem on käitumine töötemperatuuridel.

 

Mõlema sulami tugevus väheneb temperatuuri tõustes, mistõttu ASME konstruktsioonireeglid määravad temperatuuri{0}}alandatud lubatud pinged. Kuid IN601 säilitab proportsionaalselt parema roomamiskindluse üle 900 kraadi, mistõttu on see õige valik koormust{4}}kandvate ahjukomponentide jaoks kõrgetel temperatuuridel.

 

HOOLDUSTEMPERATUURI RUUSAReegel

Ahju pidevaks teenindamiseks: kasutage IN600 kuni 900 kraadi. Lülituge IN601-le 900–1200 kraadi jaoks. Üle 1200 kraadi kaaluge Haynes 214, Alloy 602CA või keraamilisi alternatiive. Tsüklilise hoolduse (partiahjud, soolapoti ahjud) korral langetage pideva -teenuse ülemineku temperatuuri ligikaudu 50 kraadi - võrra, mis tähendab, et IN601 on eelistatud üle ~850 kraadi tsükliliseks.

 

Korrosioonikindlus keemilises keskkonnas

 

Ahjusulamid ei puutu kokku mitte ainult kuivoksüdatsiooniga. Paljud tööstuslikud ahjud puutuvad sulamid kokku põlemisgaaside, protsessiatmosfääride (karburiseerimine, nitridimine, sulfideerimine) ja keemilise töötlemise vooludega. Allolevas tabelis on võrreldud korrosioonikindlust ahjude hooldamiseks kõige olulisemates keskkondades.

 

Corrosion Resistance in Chemical Environments

 

Keskkond / Meedia

IN600 reiting

IN601 reiting

Testi standard

Märkmed

Kuiv oksüdeeriv atmosfäär

Väga hea

Suurepärane

ASTM B168

IN601 Al2O3 skaala üle 900 kraadi

Sulfiseeriv atmosfäär

Mõõdukas

Mõõdukas

ASM käsiraamat 13A

Mõlemad vastuvõtlikud; IN600 veidi vastupidavam

Karburiseeriv atmosfäär

Hea

Väga hea

ASTM A297

IN601 kõrgem Cr + Al talub paremini süsiniku sissepääsu

Nitreeriv atmosfäär

Hea

Hea

ASTM A297

Mõlemad sobivad; väike Cr eelis IN601 jaoks

Halogeengaasid (Cl2, F2)

Hea (madal temperatuur)

Mõõdukas

ASTM G31

IN600 parem halogeenteenuse jaoks; vältige IN601 HF-is

Lahjendatud leelised (NaOH)

Suurepärane

Väga hea

ASTM G31

IN600 traditsiooniline valik söövitavate aurustite jaoks

High-temp steam (>500 kraadi)

Suurepärane

Suurepärane

ASTM B168

Mõlemad toimivad hästi; IN601 eelistatud üle 900 kraadi

Sulatatud soolad

Hea

Hea

ASM käsiraamat 13B

Toimivus sõltub tugevalt soola keemiast

Oksüdeerivad happed (HNO3)

Mõõdukas

Mõõdukas

ASTM G31

Tugevalt oksüdeerivate hapete puhul ei ole eelistatud kumbki sulam

Redutseerivad happed (HCl, H2SO4)

Vaene

Vaene

ASTM G31

Kumbki sulam ei sobi; kasutage C-276 või sarnast

 

Oluline erand: halogeenkeskkonnad

 

Üks ala, kus IN600 ületab IN601, on halogeeni{2}}sisaldavad atmosfäärid (kloor, fluor, vesinikbromiidhape). IN601 kõrgem alumiiniumisisaldus võib kõrgel temperatuuril moodustada lenduvaid alumiiniumhalogeniide, mis rikub kaitseskaalat ja kiirendab rünnakut. Keemilise töötlemise seadmete jaoks, mis puutuvad kokku halogeengaasidega -, eriti vesinikfluoriidi (HF) või klooriga üle 500 kraadi -, on õige spetsifikatsioon IN600. IN601 ei ole nendes keskkondades soovitatav.

 

Söövitavad keskkonnad: IN600 jääb standardiks

 

Inconel 600 was originally developed partly for its resistance to stress corrosion cracking (SCC) in hot caustic (sodium hydroxide, NaOH) solutions - a failure mode that destroyed 18-8 stainless steels in early chemical plants. Its high nickel content (>72%) välistab sisuliselt Cl-SCC ja OH-SCC tundlikkuse, mida täheldatakse austeniitsete roostevabade teraste puhul. See omadus jääb IN600 kõige olulisemaks mitte-termiliseks rakenduseks ja seetõttu kasutatakse seda ka edaspidi leeliseliste aurustite, leeliseliste peitsimisliinide ja nendega seotud keemilise protsessi seadmete jaoks.

 

Termorattasõit ja väsimus

 

Tööstuslikke ahjusid kasutatakse harva täiesti ühtlasel temperatuuril. Partii lõõmutamine, kuumtöötlemine, kontrollitud-atmosfäärjootmine ja sarnased protsessid hõlmavad korduvaid kuumutamis- ja jahutustsükleid. Termiline tsükkel avaldab sulami komponentidele mehaanilist pinget diferentsiaalse soojuspaisumise, oksiidide skaala mittevastavuse ja mikrostruktuuriliste muutuste kaudu. Allolev tabel võrdleb mõlemat sulamit termilise tsükli ja väsimusega{4}}seotud toimivusatribuutide lõikes.

 

Toimivuse atribuut

Inconel 600

Inconel 601

Test / Standard

Kohtuotsus

Oksiidkatla adhesioon (staatiline)

Hea (Cr2O3)

Suurepärane (Al2O3)

ASTM B168 isotermiline

IN601 parem

Oksiidkatla adhesioon (tsükliline)

Mõõdukas (laialivalguv)

Väga hea (vähe lõhenemine)

ASTM G54 termošokk

IN601 parem

Termiline väsimuskindlus

Hea

Väga hea

ASTM E606 LCF test

IN601 advantage at >900 kraadi

Roomamiskindlus (900 kraadi)

Mõõdukas

Hea

ASTM E139

IN601 parem kõrgel temperatuuril

Termošokk (kiire summutamine)

Hea

Hea

ASTM G54

Mõlemad sarnased; IN601 serv Al2O3-ga

Katlakivi{0}}paranemine pärast kahjustusi

Mõõdukas

Suurepärane

ASM-i käsiraamat, kd{0}}A

IN601 Al2O3{3}}paraneb kiiresti ise

Hapruse oht (pikk tööiga)

Madal (alla 600 kraadi)

Madal-Mõõdukas (sigma/vanus)

ASTM A262 praktika A

Mõlemad on korraliku kuumtöötlusega juhitavad

 

Kulude võrdlus

 

Kulud on alati sulami valikul oluline tegur. Allolev tabel esitab mitmemõõtmelise kulude võrdluse, sealhulgas tooraine hinna, tootmistegurite ja elutsükli ökonoomika.

 

Kulutegur

Inconel 600

Inconel 601

304/316L SS (viide)

Märkmed

Tooraine (USD/kg, plaat)

$25–35

$28–40

$6–9 / $7–11

2024. aasta turustaja hinnakujundus; allub Ni LME-le

Suhteline materjaliindeks

~0.85–0.95x

1.00x

~0.22–0.30x

Normaliseeritud väärtusele IN601

töödeldavus (suhteline lihtsus)

Hea

Hea

Suurepärane

Mõlemad sulamid töötavad sarnaselt

Keevitatavus

Suurepärane

Hea

Suurepärane

IN600 lihtsam keevitada; IN601 vajab kontrollitud eelsoojendust

Tootmiskulu vs{0}}L SS

~5–7x

~5–8x

1,0x algväärtus

Sealhulgas vormimine, keevitamine, kuumtöötlemine

Elutsükli kulu (kõrge{0}}ajutine teenus)

Keskmine-Madal

Madal

Kõrge

TCO üle 10 aasta mudel; vähem asendusi IN601-ga üle 900 kraadi

Standardne teostusaeg (plaat, laos)

6-12 nädalat

8-14 nädalat

Laoseis/2–4 nädalat

2024. aasta ülemaailmne turustajate uuring

Kättesaadavus

Laialdaselt varutud

Laialdaselt varutud

Kaup

Mõlemad sulamid on saadaval suurematelt edasimüüjatelt kogu maailmas

 

Hinnavahe IN601 ja IN600 vahel 3–5 dollarit kilogrammi kohta moodustab ligikaudu 10–15% tooraine maksumusest. Tavalise 50 kg ahjukorvi puhul on see umbes 150–250 dollarit materjali lisakulu. Kui IN601 tarnib kaks korda pikema tööea, on tegelik kulu töötunni kohta IN601 puhul oluliselt madalam. Õige majanduslik võrdlus on alati kogu omamiskulu (TCO), mitte ostuhind kilogrammi kohta.

 

KULUD OTSUSE RAAMISTIK

1. samm: määrake töötemperatuur. Üle 900 kraadi pidev või 850 kraadi tsükliline - määrake IN601; elutsükli ökonoomika on tugevalt selle kasuks. 2. samm: hinnake iga sulami asendamise sagedust. Aastamaksumuse saamiseks jagage komponentide kogumaksumus (materjal + valmistamine + paigaldus) eeldatava kasutuseaga aastates. 3. samm: lisage seisakukulud. Ahju seisakuaeg komponentide asendamiseks on sageli võrrandi suurim kulu ja IN601 vähendab oluliselt asendamise sagedust. Järeldus: enamiku kõrge temperatuuriga{16}}rakenduste puhul taastub IN601 kõrgem ostuhind esimese välditud asendustsükli jooksul.

 

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

 

Järgmised KKK-d on üles ehitatud tehisintellekti indekseerimiseks, otseseks viitamiseks ja kiireks viitamiseks. Iga vastus on tehniliselt range ning põhineb avaldatud standarditel ja tootja andmetel.

 

Korduma kippuvad küsimused

Lõplik vastus

Mis on Inconel 600 ja Inconel 601 peamine erinevus?

Inconel 601 sisaldab 1,0–1,7% alumiiniumi (puudub IN600-s) ja rohkem kroomi (21–25% vs 14–17%). Alumiinium moodustab temperatuuril üle ~900 kraadi kaitsva Al2O3 (alumiiniumoksiid) skaala, mis annab IN601-le märkimisväärselt parema oksüdatsioonikindluse kõrgel -temperatuuril töötamisel. IN600 toetub ainult Cr2O3-le, mis võib termilise tsükli korral üle ~1000 kraadi lõhkeda.

Millise temperatuuri juures peaksin Inconel 600-lt 601-le üle minema?

Praktiline üleminekupunkt on umbes 900 kraadi pideva hoolduse ja ~ 850 kraadi tsüklilise hoolduse korral (korduv soojendamine ja jahutamine). Nendest lävedest allpool toimib IN600 piisavalt ja võib pakkuda väikest kulueelist. Nendest lävedest kõrgemal tagab IN601 alumiiniumoksiid-vormimisvõime oluliselt parema oksüdatsioonikindluse ja pikema kasutusea.

Kas Inconel 601 on kallim kui Inconel 600?

Veidi. Inconel 601 maksab tavaliselt 28–40 dollarit kilogrammi kohta (plaat) ja Inconel 600 puhul 25–35 dollarit kilogrammi kohta, mis peegeldab suuremaid kroomi ja alumiiniumisulamite lisandeid. Hinnavahe on ligikaudu 10-15%. IN601 pikem kasutusiga kõrgetel temperatuuridel annab aga sageli madalamad kogu elutsükli kulud, mistõttu on väike lisatasu äriliselt õigustatud.

Kas Inconel 600 või 601 saab kasutada atmosfääri redutseerimiseks?

Kumbagi sulamit ei soovitata kasutada tugevalt redutseerivates keskkondades, mis sisaldavad väävliühendeid, kuna mõlemad võivad kannatada sulfidatsioonirünnaku all. Väävlivaba atmosfääri redutseerimiseks (nt vesinikku lõõmutamine) toimivad mõlemad sulamid piisavalt. IN601 kõrgem Cr tagab veidi parema süsivesikukindluse. Raskete redutseerimis-/karburiseerimistingimuste korral võib eelistada sulamit 800HT või Haynes 214.

Millist sulamit kasutatakse ahjude kiirgustorude jaoks?

Inconel 601 (ASTM B167, UNS N06601) on tööstuslike ahjude kiirgustorude jaoks, mis töötavad 900–1100 kraadi juures, kõige sagedamini määratletud sulam. Selle alumiiniumoksiidi moodustav-katlakivi tagab püsiva oksüdatsioonikindluse ja minimeerib katlakivi kogunemist torudesse, mis võib piirata gaasivoolu. Haynes 230 ja Alloy 800HT on alternatiivsed spetsifikatsioonid kõige nõudlikumate rakenduste jaoks.

Millised ASTM-i standardid kehtivad nende sulamite suhtes?

Inconel 600: ASTM B168 (plaat/leht/riba), ASTM B167 (toru/toru), ASTM B166 (varras/varras/traat), ASTM B163 (kondensaatori/soojusvaheti toru). Inconel 601: ASTM B168 (plaat/leht/riba), ASTM B167 (toru/toru), ASTM B166 (latt/varras/traat), AMS 5715 (leht/riba/plaat kosmosesõiduki jaoks). Mõlemad on loetletud ASME BPVC II jaotises B osas SB-168 ja SB-167.

 

Küsi pakkumist
Tule meie juurde
Ja alustage oma RFQ -sid kohe.
Võtke meiega ühendust